TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MÄRDIMETSA KÜMNENDAD

Go down

MÄRDIMETSA KÜMNENDAD Empty MÄRDIMETSA KÜMNENDAD

Postitamine  Valdo Esm Juun 03, 2019 8:23 pm

Tujukas kevadilm oli  pilved laiali ajanud, et  Talgujad   Jussi arbumise rütmis  oma iga-aastase Talguloitsu  Märdimetsa  talu õuel ka kümnendal korral saaksid päikese paistel  välja hüüda  ja Eesti oma  kodumaaks tunnistanud  jaapani neiu Shion  sinimustvalge vimpli  sinitaeva taustale heisata saaks.
Laupäeval, 25.mail tähistasime  traditsiooniliste  Märdimetsa töö- ja mõttetalgutega  kümne aasta täitumist meie väikese kogukonna ühistegevuses, mis 2009. aasta maist kannab Ruuta pakutud Talgujate  nime.  Talgujaid ühendab mõttetalguline maailmavaade, see möödunud sajandi kaheksakümnendaist Eestis  ühismõtlemise ja -tegutsemise  vormide ja meetodite  laialdase  ja tulemusliku kasutamise kogemuse põhjal „maailma veerekese pääle“  ehitatud ühine  mõtteline platvorm.
Aga nende talgutega  sai tähistatud ka poolsajandi möödumist  TRÜ Üliõpilaste Komplekksse Teadusliku Uurimistöö Büroo (ÜKTUB) sünnist, mida õigusega võib pidada  80ndaiks selle rüpest arenenud  kõrgkoolipedagoogika labori  käivitatud mõttetalgute  hälliks.
Ja viimaks märgiksin ka ära selle ürituse seostamise  asjaoluga, et tänavu talvel  juhtusin astuma läbi   kaheksakümnenda eluaasta  täitumist märkivast Võimaluste Väravast.  

Seekordset Märdimetsa talgupäeva kajastust alustangi selle lõpuhetkedest, mil mu   sõber  Juss,  kes tunneb mind  kaugelt kauem kui kes iganes teine talguline, vanainimese kõrvu kõditavate ja südant soojendavate sõnade saatel andis mulle üle oma sünnipäevakingi – mapi Kaljo Põllu  graafilise sarja KIRGASTUMINE reprode valikuga,  millest üks – Jussi sõnul kõige paremini talgujate ühiste aastate  suundumust väljendav  „ÜHTESAAMINE JUMALIKU MAAILMAKÕIKSUSEGA“  -  ka kenasti klaasi alla raamitult Märdimetsa talgutare kaminasimssi kaunistama sätitud sai.
Eelmine Jussi kingitud Kaljo Põllu – Kodalaste sarja  Päikesevene  on mu Tartu kodu seinal rippunud juba  detsembrist 1975  - meenutamaks Jussi kui mu esimese  aspirandi  tähtaegset väitekirja kaitsmist ja arendamaks  oma fantaasiarikaste  paadisistujatega  mu laste ja lastelaste kujutlusvõimet
Aga see Jussi kingitus ärgitas mind tõmbama üha uusi ja uusi paralleele. Nii leidsin, et kui Kaljo Põllu käis oma kuuekümnendat eluaastat seda MAAILMAKÕIKSUSEGA ÜHTESAAMISE  kujundit kandes (pilt aastast 1994), siis minu kuuekümnendast eluaastast on pärit pikem kirjatükk KOKKUKÕLAMISE KUNSTIST.  Taas saan siin täheldada kahte paralleelset, kuid vastassuundades kulgevat rännuteed: Kunstnik Kaljo paneb  inimlapse ühte ääretu Ilmaruumi kõiksusega ( LIIKUMINE AJAST RUUMI!), füüsik Valdo aga  igikestvate kosmiliste-inimlike  rütmidega kokku kõlama, nendega kaasa helisema  ( LIIKUMINE RUUMIST AEGA!)
Milliseid  vaimuilma rikastusi see juubelitalgupäev veel tõi, sellest on  õigem kõnelda  slaidiprogrammi „Talgujate saamise ja jäämise lood 5“ https://docs.google.com/presentation/d/1i0qBwvg2PU26_zOPUkk_j6yQRQYIi_Jg7RTX-_PdQ2M/edit?usp=sharing
kommentaariumis, mille kallal tahan rahulikult ja mõnuga Talguakadeemia alanud suvevaheajal  töötada.
Sessinatses  tagasivaates  tahan aga  lõpuks veelkord  teid tänada – Katrin, Kati, Kai, Ene, Ruuta, Shion, Agu ,Aivar,  Jüri, Juss, Margus, Mati, Pärt ja  Rommi. Tänu teile sai me suvekodu Märdimetsal  palju puhtamaks ja  ilusamaks koristatud, talgud  kestma jäävaks loitsitud  ja    talgupäeva  peasündmused  tulevikus meenutamiseks  jäädvustatud.

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele