TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kolm metafoori "inimmaterjaliõpetusest" maailmaparandamisel.

Go down

Kolm metafoori "inimmaterjaliõpetusest" maailmaparandamisel. Empty Kolm metafoori "inimmaterjaliõpetusest" maailmaparandamisel.

Postitamine  agu Laup Veeb 21, 2015 7:27 pm

Juhtusin tahtmatult pealt kuulama ühe noormehe maaimaparanduslikku südamepuistamist. Mees valas välja oma pingesid inimeste lolluse asjus  ja jõuetute katsete kohta midagi muuta. Kuis inimesed elavad nagu loll lambakari, ei loe isegi õigeid raamatuid ega. Siiralt asjalik, sisukas ja sümpaatne jutt. Ning lootusettus - tunneli otsas ei paista valgust!

Kõnelejat kuulates tekkis pilt: hea metallitöölise (matriitsilukksepa?) äpardused puidutöökojas.
1. Metallid on makrotasandil homogeensed ja võimalik et sisepingeteta. Kui tooriku mõõdud lubavad, siis  võimalik pea suvaline kuju välja freesida, nikerdada. Või siis sepistada, sulatada. Kui sobiva materjali marki tead, siis võid kaaluga varuda ja teha mis vaja.

2.Tislerile  ütleb  materjalikilo vähe. Mis niiskus? Kui okslik? Höövlit või peitlit  ei tohi lihtsalt joonist vaadates materjali külge panna,  siis joonise juhatusel liigutada. Ristisüüd ja pikisüüd on puidu tugevus dramaatiliselt erinev. Lisaks veel oksad - enamaasti tähendavad lausa praagki, aga mõne asja valmistamisel õnnelik võimalus  lisatugevuseks või rakendiseks. jne. jne. Metallimees võib puidule vaadata üleolevalt kui pehmele materjalile, aga kui lihtsamaidki nüansse tähele ei pane, siis tema tehtud puuasjad ei kõlba paljud ühekordseks kasutamiseks. Lootuste purunemise rida, stress ja järeldus maailma üldisest ebaõnnestumisest.  
Isegi kütmisel ei ole puit ükskama kõik....

Kolmas metafoor tekkis ajustruktuure värvides.
3.Teen natuka vabatahtlikuna kaasa Massachusetsi Tehnolooga Instituudi ajuuuringute töörühmas, kus neti vahendusel värvitakse närvikudede skaneeringute pilte 3D mudelite selgitamiseks. (eyewire.org) Tekkis seekord silme ette võrdpilt ajumaterjalist: neuronitepuntrad paiknevad omavahel sarnaselt nagu masinast välja võttes mõni kilo sukki, sukkpükse jne mis paar tundi pesumasinas mätsida saanud. Ja oleks veel, et kõik on inimes seljast pesu - mingist varbast sikutama hakates võib osutuda,  et pesutükk  on  koera või kaheksajala või jumal teab mis olendi seljast võetud, jäsemete arv, asetus ja mõõdud ettearvamatud. Heal on vähemalt uskuda, et pesumasin ei pööra asju pahupidi... Või kes teab?  

Ilmselt tuleb seda viimast võrdpilti silmas pidada, kui maailmaparadndamisel läheme "inimmaterjali" juurde.

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele