TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Netokraatia. Selle filosoofia

2 posters

Go down

Netokraatia. Selle filosoofia Empty Netokraatia. Selle filosoofia

Postitamine  Valdo Laup Juul 07, 2012 5:27 pm

Meie uute noorte sõprade hulgas Jekaterinburgis leidub ka netokraatliku partei liikmeid. See on Venemaal viimasel ajal sündivate parteide hulgas sellega eristuv, et ta üritab ühendada Interneti „võrgus“ elavaid ja töötavaid venelasi. Selle partei programmilisi seisukohti uurides sattusin Alexander Bardi ja Jan Söderqvisti raamatule „Netokraatia“, mida noored partei liidrid peavad oma „piibliks“. Sellest raamatust valisin talgujatele tutvustamiseks ühe peatüki, kus netokraate iseloomustatakse kui nn mobilistliku traditsiooni jätkajaid. Sellest referaadist loodan ärgitust tulevastele mõttevahetustele siin foorumis, talgujate ja/või EURA tsüklotroni seminarides. Arvan, et siit võiks tõusta vastuseid küsimustele Kes MEIE oleme? Kuhu MEIE läheme? Teiste sõnadega: loodan siit selgenemise võimalusi meie enesemääratluse protsessis tänases muutlikus maailmas. Nagu viimasel ajal olen ennegi teinud, panen foorumisse üles referaadi alguse, lootuses, et see kedagi Google docsist pikemat juttu edasi lugema ärgitab.
MOBILISM vs TOTALISM
Netokraatia filosoofilisest alusest Alexander Bardi ja Jan Söderqvisti „Trilogia Futurica“ esimese raamatu „Netokraatia“ ( rootsi keeles ilmunud 2000.a.) põhjal
A.Bard ja J.Söderqvist eristavad Vana-Kreeka ajast alates kahte põhimõtteliselt erinevat mõttesuunda, mida nad nimetavad totalistlikuks ja mobilistlikuks. Mulle tundub, et muusikust filosoof Bard on siin kas teadlikult või alateadlikult „ära ajanud“ kaasaja ühe muusikasuuna nimetuse, mis hakkas end totalismi nime all eristama minimalismist. Nii või teisiti, aga see eristuse alus tundub päris hästi kokku kõlavat minu „igipõlise“ jäävuse (totalismi) ja saavuse (mobilismi) vahel võnkumisega – jääva saamise ja saava jäämisega. Näen selles kaksuses veel egotsentristliku vasakpoolkera ja kõiksusega resoneeruva parempoolkera väljendust, millest vapustavalt räägib oma elus insuldi „läbi tunnetanud“ Jill Taylor http://www.ted.com/talks/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight.html
Küllap leidub selles kaksuses ka korpuskulaarse ja lainelise, ainelise ja protsessuaalse jms kaja. Uus vaatenurk tasub igal juhul vaatamist. Seda enam, et see huvitav Rootsi tandem tugineb oma mõttearendustes tugevasti prantsuse postmodernistidele, kellest ma oma põhiliselt saksa klassikalisele filosoofiale tugineva „baashariduse“ tõttu olen lubamatult kaua mööda vaadanud. Eriti kõrgelt hindavad siin refereeritavad netokraatia ristiisad Gilles Deleuze´i (1925 -1995) , kelle koos Félix Guattari´ga loodud risoomi mudelini (pärit juba aastast 1976) ja nomadoloogiani talgujad läbi TSKA meistriklassi alles mullu sügisel jõudsid.
Totalismi iseloomustab Bardi ja Söderqvisti järgi suure süsteemi loomine: soov välja selgitada ainumas teooria elu ja ajaloo kõikehõlmavaks äraseletamiseks. Sokrates, Platon ja Aristoteles on selle traditsiooni kesksed figuurid. Nende ideid arendasid suurte süsteemide loojad alates Descartes´ist läbi Kanti ja Hegeli kuni Marxini. Kristlik õpetus koos kapitalismi poliitilise ideoloogiaga, kirik ja riik tema tänasel kujul tuleb lugeda totalistlike instituutide hulka.
Totalistlik traditsioon baseerub jagamatu subjekti mõistel. Ego mõiste on selle süsteemi põhiline ehitusplokk. Kogu maailm pöörleb ego ümber. Mõtlemine on autonoomne ja püüab valgustada ja vaadelda eksisteerivat, lähtudes fundamentaalsest eeldusest. Seega vaatlus on suunatud egost ümbritseva maailma poole. Totalistlikku filosoofiat huvitab hinge ja keha (= ego ja maailma) vaheline seos, sestap on ta olemuselt dualistlik. See mõtlemise tüüp on seotud gnoseoloogilise, eetilise ja poliitilise temaatikaga. Eesmärk on: luua süsteem, mis toimiks praktilise juhendina maailmas ja elus. Selle filosoofia põhiküsimused keerlevad inimese identsuse ümber: kes ta on ja mis on tema koht maailmas?
https://docs.google.com/document/d/1gMzoI9ebINiS9yYd2hXoMyuTDNiX58jTgpFF3Em-haE/edit

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Netokraatia. Selle filosoofia Empty Re: Netokraatia. Selle filosoofia

Postitamine  agu Nelj Juul 19, 2012 3:51 pm

See rootslaste värk on tõesti eakordne leid!
Sisukas ja elavalt kirjutatud.
Üks venekeelne netitekst:
http://www.e-reading.org.ua/book.php?book=4264

Uurisin autorite kirjut tausta:
Alexander Bard
1961
majandus ja sotsioloogia haridus
tema nime statistika Googlis

kokku 1450000

inglise 1 070 000
rootsi 266 000
eesti 1000
läti 1040
vene 15 000
lihtsustatud hiina 4080
saksa 17 300

Võib arvata, et Bardi statistika suurte numbrite peamiseks põhjuseks on tema muusikaline tegevus.
juhatab üle 20 aasta ansamblit "Army of Lovers"
Ansambli statistika on 10 korda suurem veel:
kõik keeled16 700 000
vene 1 600 000

Eesti keeles leidsin kaks kommentaari:
http://www.hot.ee/plunzer/vastuvottudest.htm
http://www.director.ee/alexander-bard-netokraatide-hiskonna-kuulutaja/

mõned lingid veel:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Bard
http://alexanderbard.blogspot.com/

Jan Söderqvist
1961
filoloogi koolitusega?
http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_S%C3%B6derqvist

Googli statistika 293000
eesti 178
vene 4260

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Netokraatia. Selle filosoofia Empty Yks venekeelne referaat Netokratiale

Postitamine  agu Püh Juul 22, 2012 4:08 pm


agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Netokraatia. Selle filosoofia Empty Re: Netokraatia. Selle filosoofia

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele