TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija

2 posters

Go down

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija Empty Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija

Postitamine  Valdo Reede Sept 18, 2009 1:52 pm

Talgujate metodoloogilisi juuri otsides on õige aeg meenutada, et nelikümmend aastat tagasi, oktoobris 1969 andis tollane rektor Fjodor Klement välja käskkirja, millega loodi TRÜ Üliõpilaste kompleksse teadusliku uurimistöö büroo (ÜKTUB), millest mõne aasta järel arenes omakorda kõrgkooli kompleksse uurimise laboratoorium, hilisem Kõrgkoolipedagoogika labor.
Täna, kui me alustame talgujate metodoloogiaseminaride uut ringi, oleks ajaloo ees päris õiglane, kui me üritaks arvesse võtta ka mõttetalgute eelset metodoloogilist tegevust. Sealhulgas ka sel perioodil üllitatud dissertatsioone ja vägagi arvukaid artikleid. See mõttetalgutele eelnev tosin aastat, mille jooksul autodidaktid, nagu me tollal olime, panid aluse kõrgkoolipedagoogika originaalsele suunale. Siis loodi ka see metodoloogiline baas, millelt me saime kui iseseisvad mõtlejad astuda Georgi Petrovitši metodoloogiaringi pere liikmeiks. See on ka ühtlasi üks metodoloogilistest nurgakividest, millele sai ehitada Eesti oma mõttetalgud ja mitte kujuneda GP plagiaatoriteks või pimedateks imiteerijateks.
Siinkohal sobib ka meenutada, et üks mõttetalgute reegleid on jaatuse jaatus. Seega, ärgem ägagem süüükoorma all seni veel tegemata pärast, vaid tundkem rõõmu, et meil on ikka tõesti palju sellist, millelt tuleviku väljakutsete valguses edasi liikuda!

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija Empty Juubel?!

Postitamine  agu Esm Sept 21, 2009 3:48 am

Oot- toot!
Euroopas elame ja kümnendsüsteem kehtib kurat teab kui kaua juba!
St nulliga number on vahel, mida oleks patt salata!
Kas juubilar on kõbus veel või jaksab ainult ordeneid küsida?
Või pakub torti või tervistavat midagi?
Või on juubilaril patt, mis pihtida?
Või testament?
Nulliga numbrid ei mööd kunagi niisama.

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija Empty Algkoosseisust

Postitamine  Valdo Esm Sept 21, 2009 6:03 am

Kuivõrd Agu igatseb anekdootide vormis ajalugu, siis olgu talle siin üks väike killuke:
ÜKTUBi algkoosseis Eerik-Juhan Truuvälja, Valdo Ruttase ja Rein Saarma isikutes sai küll rektori käskkirjas fikseeritud, tööruumi osas olid aga vaid tulevikulootused. Nii kujuneski meie esimeseks tööpinnaks olude sunnil restoran Kaunase (praegune Atlantis) baarilett ja esimesteks tehnilisteks töötajateks ühiskondlikel alustel (nagu me isegi) vastutulelikud baaridaamid, kes täpselt ja hoolikalt andsid edasi vajalikku teavet - kes käis, mida ütles, kust leiab jne. Soome detailidest kokkupandava ÜKTUBi maja ehitasime Ränikülla tollase teadusprorektor Johannes Tammeoru materiaalsel toel ja tudengite jõul küll üsna kähku valmis.

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija Empty Eeltalgujad alustasid 1969

Postitamine  Valdo Teis Okt 13, 2009 1:03 am

EELTALGUJAD
Valdo Ruttas
12.oktoober 2009
Ühel 1968.aasta sügispäeval sõber Eerikuga ( jurist Eerik-Juhan Truuväli, tollal nagu minagi, noor vanemõpetaja) juttu puhudes sattusime arutama äsja ilmutatud võimalust luua kõrgemate õppeasutuste juurde üliõpilaste SKBd (eri-konstrueerimisbürood). Eerikut paelus võimalus haarata ühisesse uurimistöösse eri teaduskondade tudengeid. Minu mõte liikus siit võimalusele pöörata üliõpilased ise koos meiesuguste „noorte ja ägedate” õppejõududega uurima ja lahendama kõrgkooli enda ees seisvaid probleeme. Saigi nende ideedega mindud tollase teadusprorektori Johannes Tammeoru jutule. Üliõpilaste Teadusliku Ühingu (ÜTÜ) fanaatilisest eestvedajast dots. Tammeorust sai kohe meie suur toetaja, kes püsivalt ja visalt hakkas sel teemal töötlema rektor Feodor Klementit. Ja, ennäe, juba järgmise, 1969. aasta oktoobris, pärast naasmist ühelt Moskva nõupidamiselt, kus tudengite SKBdest häid sõnu räägiti, kutsus rektor Tammeoru enda juurde ja päris talt aru, miks ÜKTUB (Üliõpilaste Kompleksse Teadusliku Uurimistöö Büroo) tegemata! Ja ÜKTUB sai!
Nüüd on sellest neli aastakümmet ja noortest ja ägedatest saanud vanad ja üldsegi veel mitte vagurad.
Vaadates sellesinatse foorumi avalehel Agu joonistatud kena pilti mõttetalgute eeskujudest ja kohtumispunktist 1.mail Minu Eestiga, mõistsin, et sel pildil on puudu see meeskond, kes oma põhiosas noorte tudengitena sidus end ÜKTUBiga. Tänases talgulises tagasivaates nimetaksin neid eeltalgujateks. Miks nad seda nime väärivad, sellest luban lähipäevil ühe (juubelihõngulise) loo siia foorumisse üles panna. Praegu aga piirduksin nimede üleslugemisega.
1. Eerik-Juhan Truuväli
2. Valdo Ruttas
3. Rein Saarma
4. Helju Kalder
5. Indrek Koolmeister
6. Harri Faiman
7. Endel Peets
8. Jüri Plink
9. Heino Heinla
10. Jaan Reimand
11. Peeter Kreitzberg
12. Mall Viido +
13. Jaan Kõrgesaar
14. Viktor Sieben
15. Aime Käämbre
16. Eleanora Fljaišer
17. Milli-Irene Pedajas+
18. Valter Haamer
19. Toomas Hansson
20. Lehte Jakobsoo
21. Mati Salundi
22. Milvi Reinfelt
23. Mare Gräzin
24. Reet Uring
25. Mati Pärn
26. Edgar Krull

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija Empty Re: Oktoobris 1969 asutati talgujate eelkäija

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele