TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ettekanne (skeem) loovusest

3 posters

Go down

Ettekanne (skeem) loovusest Empty Ettekanne (skeem) loovusest

Postitamine  Admin Püh Aug 23, 2009 3:40 pm

Ettekanne (skeem) loovusest 22augSkeemLoovus1

Admin
Admin

Postituste arv : 21
Join date : 15/05/2009

https://talgujad.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

Ettekanne (skeem) loovusest Empty Loovuse rühma ettekanne

Postitamine  Valdo Esm Aug 31, 2009 1:00 am

LOOVUSE RÜHM
22.augustil 2009 Tallinna Ülikooli Mare majas Uus-Sadama 5

Rühma kuulusid: Mart Johanson, Eric Katskowski, Margus Maksimov, Anneli Ohvril,Valdo Ruttas, Eva Truuverk, Ülo Tölp
Rühmatöö kokkuvõtte pani kirja Valdo Ruttas

Tutvumisring:
Mart Johanson: Muusikuna kõigile grupi liikmetele tuntud Mart tutvustas end oma kodukoha kogukonna asjade eestvedajana Kuusalu kandis–Rebala muinsuskaitsealal ja Jõelähtme koguduses. Kreedoks: Elan kuni õpin (mitte vastupidi!). Loovus on, kui on.
Eric Katskowski: Tartu Ülikooli semiootika- ja juuraüliõpilane. Entusiast noorte loovuse avaldumiseks soodsa keskkonna loomisel ( õpilasomavalitsuste jms kaasamine). Kreedo: Iga laps /igaüks on loov/andekas! Loogem tingimusi, et need saaksid õitseda!
Margus Maksimov: Teiste koolitaja ja tudeng(omandamas lisaks tehnikaharidusele diplomit-psühholoogias), JCI ekspresident. MTÜ Eesti Liiidrite Arenduskeskus juhatuse esimees. Margust sobibki iseloomustama JCI missioon: pakkuda arenguvõimalusi, mis innustavad noori inimesi positiivset muutust looma.
Anneli Ohvril: Minu Eesti kommunikatsioonijuht ja JCI aktivist. Anneli oli rühma teema formuleerija registreerimisel ja samanimelise rühma liige ka Tartu töötoas 25.juulil. Kooliajast pärit oma mälestused õpilase loovust tapvatest õpetajatest ja kahjuks ka oma last ohustav sarnane mitteloominguline õhkkond koolis on Annelis sünnitanud tahtmist võidelda loovust allasuruvate jõududega.
Eva Truuverk: Minu Eesti peakoordinaator ja JCI aktivist. Käib aga mööda Minu Eesti töötubasid ja mõttekodasid ja kutsub üles inimesi konkreetsetele, käega katsutavatele tegudele. Ka loovuse rühma tutvumisringis tahtis kohe tulemusest teadust saada. Lubadus mõttetalgujuhtide kool tõsiselt ette võtta sai talt põhimõttelise heakskiidu. Ise lubas ka aidata!
Valdo Ruttas: Talguja, mentor, Rotary aktivist. Siinkohal lubaduse andja mõttetalgujuhtide kool tõsiselt ette võtta (kui Eva aitab) .Selles koolis ei tule tuimi loenguid-seminare ja klassitunde, mille lõpus jääb õppuril vaid allaheitlikult soostuda, et jälle oli vanamehel õigus.
Ülo Tölp: Vesiehitusinsener ja sõudmistreener. Raamatu “Medisoofia” autor ja väsimatu eetilise kasvatuse propageerija.

Enamusel rühmast ( viiel seitsmest) oli varasema koostöö kogemus: Eva, Anneli, Margus ja Valdo kuuluvad JCI poolt 2004.a. initsieeritud programmi Liider 2020+ algatajate hulka ja said selle raamides 2005 aastal päris sageli kokku. Anneli, Margus, Ülo ja Valdo osalesid ka Minu Eesti esimeses hariduse töötoas Tartus, Ülo ja Valdo Descartes`I lütseumi mõttekojas 1.mail.
Rühma ettekanne üldistungil:
• Võtsime oma arutelus inimesekeskse lähtepositsiooni, st lähtusime küsimusest : Kes on inimene? Tunnistades selle küsimuse ammendamatust, piirdusime oma teema raamides selle tõdemisega, et loovus on inimesele loomupärane. Inimene on loomult loov. Igaühes meis on olemas loomejõud, mis juba varasest lapsepõlvest end ilmutama pürivad. Põhimõtteliselt uudsetes, loovust nõudvates situatsioonides ei ole täiskasvanud enamasti nutikamad kui lapsed, kooliõppust saanud lapsed on oma loovuse rakendamisel hoopistükkis kammitsetumad kui tüüpülesannete reeglitest veel puutumata lapsed.
• On kujunenud paradoksaalne olukord inimese ja selle süsteemi suhestuses, millesse me kõik kuulume: Sotsiaalne süsteem, millesse me paratamatult kuulume, ühest küljest, vajab loovust. Loovusele (selle kandjatele) peetakse lausa jahti. Olgu või levimuusika näide, kus toimub totaalne annete avastamise jaht, nende ära- ja üleostmise võitlus. Teiselt poolt: Süsteem tapab loovust. Sest loovus on süsteemile ohtlik. Tõeline loovus on ju alati tardunud süsteemi piire ületav,olemasolevat süsteemi muutev, seda lammutav.
• Võimalust selle paradoksi ületamiseks nägi meie rühm mitte olemasoleva süsteemi lammutamises, vaid nö selle peale, selle kohale uute, loova tegevuse keskkondade loomises, teatud mõttes Paralleelmaailma ehitamises. Sellist keskkonda konstitueerivate “kondadena” nägi meie rühm ( nagu kasvõi Haanimeeste Mõttekodagi oma “konnahüppe “kontseptsioonis Vt. Minu Eesti Ideepank http://www.minueesti.ee/minueesti/ideabank/item?id=6721 ) perekonda ja kogukonda.
• Selliste loovate keskkondade loomiseks vajalikke kunste saab õppida meie rühma arvates aatekaaslasi-eestvedajaid ühendavas-koolitavas varjatud kolledžis, milles õppijad omandavad haridust osaluse kaudu harivates sündmustes ja enda loomusele vastavate sündmuste ahela valimise teel. Seega teeb igaüks endale ise individuaalplaani.
• Sellesse kolledžisse jõudsime oma rühmatöö lõpuminuteil planeerida Loovuse Suvekoolid Õpetajatele.
Kas teate KUI väsinud on suveks õpetaja?- küsis õpetaja abikaasa. Sellest küsimusest kaugemale me tol õhtul ei jõudnud…

Rühma liikmete täiendused ettekandele:
Ülo Tölp: Loovus ilma eetikata võib viia hukutavatele tagajärgedele. Eetiline kasvatus on noore põlvkonna kasvatamisel esmatähtis. Eesti vajab oma elufilosoofiat.
Eva ja Valdo: Rühmas arutati ja kavandati ka päris konkreetseid samme , kuidas käivitada mõttetalgujuhtide kool. Mida siin võtavad ette talgujad ja milles abistab Minu Eesti.


Viimati muutis seda Valdo (Nelj Sept 10, 2009 3:43 pm). Kokku muudetud 1 kord (Muutmise põhjus : veaparandus tekstis)

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Ettekanne (skeem) loovusest Empty Kas peale või sisse?

Postitamine  Jüri Ginter Esm Aug 31, 2009 1:21 pm

Aitäh kokkuvõtte eest. Lugemisel oli see isegi arusaadavam, kui ettekande kuulamisel. Võibolla tuli kasuks see, et varem olin ettekannet ja selle arutelu kuulnud. Lugemisel tekkis ka üks küsimus. Kas loovust toetav keskkond peaks olema "peal", "paralleelmaailm" või maailma sees, sellega pidevas kontaktis olev? 80ndate aastate mõttetalgutel jõudsime seisukohale, et "uue võrsed" kujunevad välja senises keskkonnas. Seda olen rääkinud ka oma loengutel. Kahju, et ma ei oska skeeme siia foorumisse panna, selle kohta on isegi vastav skeem olemas.

Jüri Ginter

Postituste arv : 289
Join date : 20/05/2009

Tagasi üles Go down

Ettekanne (skeem) loovusest Empty Pealt sisse!

Postitamine  Valdo Esm Aug 31, 2009 2:55 pm

Jüri küsimuseta oleks väga oluline mõte rühma arutelust jäänudki kajastamata!
Rühm tõepoolest arutas seda küsimust ja jõudis üksmeelele selles, et vana ja uue vahekord on nagu noore taime istutamine olemasolevasse "maastikku" või uue organi siirdamine. See uus peab hakkama pinnasesse juurduma või organ võitma äratõukereaktsiooni, algse vastuseisu üle elama.
Seega vastus Jüri küsimusele kõlab : Pealt sisse!

PS.Meil oli metsikult loov ja tohutult viljakas rühm, mistõttu ettekandesse jõudis vaid murdosa arutatust. Nii et küsige aga veel! Väga tõenäone, et me seda arutasime Smile Smile

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Ettekanne (skeem) loovusest Empty Re: Ettekanne (skeem) loovusest

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele