TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Demokraatia võitis ja tõestas end taas

2 posters

Go down

Demokraatia võitis ja tõestas end taas Empty Demokraatia võitis ja tõestas end taas

Postitamine  agu Esm Mai 25, 2009 2:47 pm

Eile, pühapäeval 24, mail 2009 võitis Eestis taas demokraati ja rahvas kinnitas veenvalt oma truudust 19. sajandi ilusatele ideaalidele. Vähemalt see osa rahvast, kelle telefonihääletuses võitis TV3 lauluvõistlusel "Kõigi aegade lemmiklaul" Tõnis Mäe "Koit". See tähendab, et Jüri Ginteri mõttearendus osalusest jääb senini üsna väheste eralõbuks, nagu on jäänud sellesuunalised katsed juba 100 aastat.

Käesoleval ajal on küsimus, kas 19. sajandi lihtsameelsus jääb ikka edasi kestma, või suudavad lihtsameelsuse ületamise katsed võita lõpuks rahva silmis tähenduse ja mõistmise.
Aga selle õhtu kogemuse põhjal saan ma kirjeldada ainult rõõska lihtsameelsust.

Ma vaatan TV-d väga harva, aga sel laupäevaõhtul külas olles kogesin meie eluviisi kõrget ja massilist demokraatlikku kultuuri. TV programm pakkus demokraatlikku valimisvõitlust, kultuuritipp (lemmiklaul) valiti suure (kui suure?) arvu riigikeeleste eestimaalaste asjatundlikul mobiiltelefonide kasutamisel. Multimeedia ja digitaalne tarbetehnika on rahval laialt käes ja sellega on hõlpus demokraatiat edendada. Ma olin külas, ja õnneliku juhuse tõttu oli peretütar õppinud suhtekorraldust, seda demokraatiavärgi peenmehhanikat, ja ta kommenteeris pidevalt mängu - milline laul ja laulja milliste trumpidega mängib ja kelle käest rahva seest ja miks keegi hääle saab, kuidas jaguneb valijaskond sugude, vanusgruppide ja rahakoti ning elukoha järgi. Meie demokraatia võib olla mureta - asjatundjad noored demokraatiaspetsid valdavad teemat nii teoorias kui praktikas. Meie kodutehnika ja eluviis, kultuurist osasaamine on demokraatiapõhine.

Teine asi - lemmiklaulude pingerida demonstreeris hääletajate truudust ärkamisaja ideaalidele. Eestlast tuleb armastada, venelast tuleb petta, sakslast tuleb vihata - õpetas hr. Treffner omaaegseid noori haritlasi. 16. laulu seest kammiti valimisprotsessis välja järgmine edetabel:

1. Koit
2. Eesti muld ja Eesti süda
3. Suveöö
4. Laula mu laulu helisev hääl
5. Laul Põhjamaast
6. Nii vaikseks kõik on jäänud
7. Everybody
8. Rahu
9. Raagus sõnad
10. Kaelakee hääl

Kui saatejuht hakkas valimisnimekirja teatavaks tegema, alustas ta 10.- dast ja liikus ettepoole, siis joonistus ilmekalt selge statistiline seaduspärasus. Mind haaras sarnane tunne nagu oli 20 aastat tagasi Helmes, kui printer trükkis ekspertide hinnangute korrastatud loendi füüsikaliste mõistete kohta.

Meie demokraatlik elutava on sumeda pühapäevaõhtu sarnaselt mõnus ja kõrgtehnoloogiline, aitab hooldada armsaks saanud väärtusi. Niimoodi hooldatud lihtsate armsate tunnetega võib minna veel mõnda ausambasõtta, ja lihtsustama ja koonduma üha ja kas või uude sõtta, mis muudab mõttevälja taas lihtsaks, mitmeks põlveks. Kui jääb kedagi järgi.


Viimati muutis seda agu (Esm Mai 25, 2009 3:45 pm). Kokku muudetud 3 korda

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Demokraatia võitis ja tõestas end taas Empty katse

Postitamine  Jüri Ginter Esm Mai 25, 2009 2:58 pm

Tere

Saan aru, et muu hulgas oli tegu prooviga, kuidas foorumi sees olevaid tekste omavahel linkidega seostada. Katse õnnestus. Demokraatia ja osaluse teemal on mul palju materjale, nii eesti kui ka inglise keeles. Ühe materjali panin ka siia foorumisse: https://talgujad.forum.co.ee/eluvaated-elukorralduse-seletamine-ja-ehitamine-f8/demokraatia-ja-osaluse-vordus-t41.htm

Jüri Ginter jyri.ginter@gmail.com


Viimati muutis seda Jüri Ginter (Esm Mai 25, 2009 4:59 pm). Kokku muudetud 1 kord (Muutmise põhjus : täiendus)

Jüri Ginter

Postituste arv : 289
Join date : 20/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele