TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Organisatsioonilis-tegevuslikud mängud (ODI)

2 posters

Go down

Organisatsioonilis-tegevuslikud mängud (ODI) Empty Organisatsioonilis-tegevuslikud mängud (ODI)

Postitamine  Valdo Laup Nov 28, 2009 11:53 pm

Vladimir Iljitš Krivopaltsev klassikalise ODI erijoontest

Verhni Tagilis 14.-22.nov.2009 toimunud ODI-6 kriitilise analüüsi ühe osana tõi selles värvika ja omapärase mängutehnikuna osalenud V.I. Krivopaltsev välja üheksa alalõiku , milles ODI-6 põhimõtteliselt erines klassikalistest Štšedrovitski metodoloogiat järgivaist orgtegevuslikest mängudest. V.I. Krivopaltsev kirjeldab oma kogemust selles valdkonnas osalusega kümnekonnast mängust. Seejuures märgib ta kahetsusega, et pole saanud osaleda G.P. enda juhtimisel korraldatud mängudes.
Mõttetalgukoolile mõeldes pidasin vajalikuks tõlkida sellest „Lühikesest "problematiseerivast" aruandest” (nii Vladimir Iljitš seda nimetab) need üheksa tabeli vasakul poolel toodud lõiku, mille paremal poolel on autor toonud välja ODI-6 erinevused (mittevastavused) ODI-st. V.I. ei pea ODI-6 kohta kohaseks kasutada terminit ODI. Sestap on ta tabeli parempoolse tulba märkinud kui NP (navigatsiooniprojekt , ilmselt selle järgi, et korraldajaid ühendab nimetus Navigatsija ).
Alltoodud tõlge võiks olla täiendav materjal neile, kes tahavad süveneda Vene orgtegevuslike mängude ja Eesti mõttetalgute erinevustesse. Siintoodu kõlbaks käsitlemiseks koos siin foorumis juba varem püstitatud küsimusega: Kas mõttetalgud on refleksiivne mäng?
https://talgujad.forum.co.ee/seminar-f16/kas-mottetalgud-on-refleksiivne-mang-t143.htm
Ka seal panin iga mõttelõigu lõppu, kus juttu refleksiivse mängu teatud iseloomulikest joontest, küsimuse: Aga mõttetalgud?
Niisiis: V.I. Krivopaltsevi järgi on klassikalisele orgtegevuslikule mängule eriomased järgmised karakteristikud:
1.ODI: Üldistungid on pidevalt mängu juhtimise instrumendid mängujuhi poolt. Mängujuhi häälestavad ettekanded ja märkused on tema üks võimsamaid instrumente. Mõttetalgud?
2. ODI: Mängu orgprojekt on elastseks raamiks, mida kergesti ja küllalt sageli mängu käigus muudetakse sõltuvalt mängu situatsioonist ja sellise pöörde vajalikkusest. Refreiming (=sündmuse või väljaütlemise mõtte muutumine selle vaatlemise raami muutmise tõttu”) –standartne võte ODI tehnikas, mis teenib ülesannete lahendamise eesmärki sellise pöörde tegemiseks. Mõttetalgud?
3.ODI: Mängu üldine mõte („kavatsus” või „ülimõte”) on teada vaid mängujuhile (siis tekib „mäng mängus”) või see töötatakse välja ühises mängueelses töös või siis mängu enese käigus. Mõttetalgud?
4.ODI: Mängutehnikute positsioon erineb põhimõtteliselt mängijate positsioonist – esimesed ei tööta ettekannete sisuga, vaid mängu mõtte ja situatsiooniga. Mängutehnikud „mängivad” mängijate, mängujuhi, teiste mängutehnikutega jne. Mõttetalgud?
5.ODI: Mängujuhi ja mängutehnikute instrumentideks on väga mitmekesised mängulise mõjutuse vormid:
• „Metafoorne sisuline sissevise”
• „kahtluse alla panek”
• „provotseerimine”
• „konsultatsioonid”
• „Küsistamised” („voprošanije”)ilmses ja varjatud vormis
• Normide ja näidiste etteandmine
• Defitsiitidega seotud küsimuste ja sümbolite demonstratiivne külgeriputamine
• Mängijate varjatud kaasamine spetsiaalselt organiseeritud”organisaatorite nõupidamistesse” jne
Mõttetalgud?
6. ODI: Mängutehnikud juhivad enamjaolt grupi- ja gruppidevahelisi protsesse. Nad vastutavad mängu lõpptulemuse eest. Mõttetalgud?
7.ODI: Mängu käigus püstitavad mängutehnikud regulaarselt ja korrigeerivad mängu efektiivsuse väljapeilimise ülesandeid selle lõppmõtte suhtes (konetšnõi smõsl). Seejuures kasutatakse mängijate toimingute, seisundite ja situatsioonide väljapeilimist ka mänguvälisel (isiklikul) ajal. Neid andmeid süstemaatiliselt kogutakse ja analüüsitakse mängujuhi poolt, kes võtab vastu otsuse mängu orgprojekti säilitamiseks või järsuks muutmiseks. Mõttetalgud?
8. ODI: Mängujuht on pidevalt mängus ja ei lase käest mängusituatsiooni. ODI-protseduuris on võimatud, mõttetud mängu käigu ilustamise positsioonid mängutehnikute poolt. On ainult mängu efektiivsuse idee lõppeesmärgi ja lõppmõtte vaatepunktist. Mängutehnikute toimingute efektiivsust reglemendi ja orgprojekti täitmisel ei hinnata üldse, kuna see on mõttetu käik. Mõttetalgud?
9. ODI: Metodoloogilised konsultatsioonid ja ekspertkonsultatsioonid konkreetse jooksva sisu kohta (aga mitte vaid protseduuri üldise konteksti kohta) on väga võimsad mängu juhtimise ja selle lähitulevikus vajalike tematismide poole pööramise faktorid. Mõttetalgud?

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Organisatsioonilis-tegevuslikud mängud (ODI) Empty Re: Organisatsioonilis-tegevuslikud mängud (ODI)

Postitamine  Jüri Ginter Püh Nov 29, 2009 6:04 pm

Lühidalt kokkuvõttes tundub, et areng on toimunud vastassuundades. Meie oleme neist põhimõtetest lähtunud ning veelgi paindlikumaks muutnud (sisuliselt ja osalejate vahelistes suhetes), ODI- 6 on klammerdunud esialgse formaadi külge. Samas on oht vist selles, et me oleme üldisest mõtteviisist niivõrd eristuvad, et meist ei saada aru. Püüdsin seda demokraatia ja osaluse juttu arendada erakonna siselistis ja sain piltlikult öeldes vastu lõugu isegi inimeste poolt, kes arvavad, et nad on väga kaasavad ja demokraatlikud.

Parimat

Jüri

Jüri Ginter

Postituste arv : 289
Join date : 20/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele