TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

JUUNIKLUBI PIDEPUNKTID JA PÖÖRAKUD

Go down

JUUNIKLUBI PIDEPUNKTID JA PÖÖRAKUD Empty JUUNIKLUBI PIDEPUNKTID JA PÖÖRAKUD

Postitamine  Valdo Esm Juun 25, 2018 5:04 am

Mis? Kus? Talgujate Võimaluste Värava Virtuaalklubi 58. kokkusaamine Skype´is
Millal? 12.juunil 2018 kell 21.30 – 23.39
Kes? Aare, Agu, Ene, Juss, Jüri, Kaupo, Margus, Mati, Ruuta, Ülar ja Valdo
Millest? Maakogulastega stsenaariumi tegemisest: eesmärgid, eeldused, tagamaad ja plaan.
Salvestus: https://www.online.ee/sharefile.php?shareid=019ebd26-2f42-4d45-a7d8-e8addb7b052c
JUTUJOOKSU PIDE- JA PÖÖRDEPUNKTID

Salvestuse esimene veerandtund: Arutelu stsenaariumide tegemise ürituse aja, asukoha, kestuse, võimaliku jätkuürituse jms küsimuste üle ja ümber
15min30sek: Aare: Koostööprotsessist Maakoguga ja Maakogus. Hetkeseis ja pikem vaade? Kuivõrd esindavad praegused kihelkondlased kogu kihelkonda või on pigem tegu väikeste klubidega?
18min 15sek: Ruuta: Pinged erinevate visioonide kandjate vahel. Sarnaseid jooni erinevate religioonidega. Eristuvad: põliseestlased-rahvuslased, ökokogukonnad , veganid, metsakaitsjad.
19min41sek: Jüri: Kas liikumine alt üles või ülalt alla? Need on kaks erinevat lähenemist. Tegelikkuses iga kihelkond ajab ju ise(oma) asja.
20min10sek: Kaupo: Toetus Jürile: Initsiatiiv peab tulema alt, kohtadelt. Algne kujutlus, et asi hakkab edenema tsentraliseerimise suunas, st külavanemate organiseerumi teel kihelkondlikeks ja sealt maakoguks, on tänaseks muutunud. Mitte forsseeritult saada sel moel ruttu hõivatud enamus kihelkondi. Aga väga hästi võib käia asi läbi kohalike seltsingute mitmesuse.
21min57sek: Aare: Eri teemade, küsimuste pinnalt edasiliikumiseks sobib toimkondade loomine.
23min07sek: Ene: Maakogu avaldatud üldvisioon ja kohalik aktiivsus ei vastandu juhul, kui on olemas osalustunne.
25min41sek: Valdo: Aare pakkus kihelkondade vahelise võistluse ideed (kel rohkem külakogukondi vms haaratud). Ka tulevikuvisioonide esseede konkurss võiks olla läbi interneti korraldatav nagu Venes mõni aasta tagasi tehti meie Mõttesõela meetodit kasutades Inteli XXI sajandi õpetaja visiooni loomisel
29min41sek: Jüri: Kihelkondade hea kogemus võiks olla see, mida koguda ja levitada .
2009 Teeme ära! mõttetalgud näitas suure potentsiaali olemasolu, kuid Praxis ja korraldajad ei viinud asja edasi, piirdudes vaid statistikaga.
32min 23sek: Ene: Kompleksuurimuste teooria ja praktika osutab, et oluline on see, mis toimub KESKEL. Ka praegune aktiivsus on tegelikult mitte all või ülal, vaid just keskel
34min26sek: Kaupo: Erakonnad vs Kogukonnad
35min 50sek: Ruuta: Potentsiaalse osalise küsimused on: Miks osaleda? Mis ma sellest saan?
39min: Aare: Orgaanilise võrgustumise kujunemise aeg on päris pikk, hästi kui püsiv positsioon kujuneb välja aastaks 2029 . Viis-kuus aastat läheb ilmselt kindlasti.
39min55sek: Jüri: Võrgustikuline korraldus on arendamist väärt selge alternatiiv parlamendilaadsele struktuurile.
42min06sek.Valdo: Võrgustumisest on riigireformi ja e-riigi kujundajatel, Riigikogu juures tegutseva Arenguseire keskusel täitsa teistsugune nägemus: neil on võrgustunud riik kodanikke andme- ja infotöötluse bürokraatlikku võrku püüdev riik.
45min30sek: Ülar: Usule ehitatus, millele viitas Ruuta, kui võrdles maakogulaste jagunemist erinevate juhtideede järgi, on asjakohane. Ühtlasi järgneb siit nagu religioonidegi puhul juhi-õpetaja kuju.
49min20sek: Valdo: Religioonilt tagasi müüdiloome juurde naastes on tänases globaalses ja ka Eesti kontekstis mõttekas peatuda Paul Feyerabendi teaduskriitikal. See on ühtlasi samm selles suunas, mida propageerib Rooma Klubi 50 raport. Feyerabend: Aafrika traditsioonilise mõtlemise ja lääne mõtlemise võrdlev uurija Robin Horton on välja toonud teadusteooria ja müüdi ühisjooned:
• mõlemad on püüe leida pealispindse mitmekesisuse taga peituvat ühtsust.
• Mõlemad paigutavad asjad laiemasse kausaalsesse konteksti kui tavamõistus.
• Mõlemad varustavad tavamõistuse superstruktuuriga.
• mõlemad võivad olla erineva abstraktsioonitasemega ja neid kasutatakse eri tüüpi seletusteks vastavalt sellele, kuidas olukord nõuab.
• Mõlemad lõhuvad tavamõistuse objektid elementideks ja ühendavad need uutmoodi jne
Olles enda jaoks kehtestanud, et teadus on kõigi muude mõtlemisvormidega samal tasapinnal, ründab F institutsionaliseeritud teadust. Ta ütleb, et teadus on kõige agressiivsem ja dogmaatilisem religioosne institutsioon.
Samas pole teaduse eesmärgid millegi poolest olulisemad kui need eesmärgid, mis juhivad inimeste elu suguharus, mida ühendab müüt.
Teadus on üks paljudest instrumentidest, mis inimene on leiutanud ümbruskonnaga toimetulemiseks.
Ahto Lõhmus on samasuguse tõsiselt võtva hoiakuga lähenenud ka Mikita müüdile „Kes me oleme?“
51min51sek:Aare: Väärtustel põhinev ühinemine on koguduslik. Väärtuste ja müütide sümbioos. Ühinemise taga enamasti pinged ja ohutunne, siit ka need Ruuta märgitud eri rühmitused.
59min10sek: Kiirete muutuste olukorras tuleb kõigil meil muutuda, et jääda.
1h00min56sek: Valdo: Mõeldes lokaalselt, tegutsedki globaalselt. Slavoj Žižek: läbi partikulismi viib tee läbi universalismi (vt Teadus katastroofide ilmas Žižeki käsitluses 20aug2011 foorumis https://talgujad.forum.co.ee/t296-teadusseminar#777 )

1h05min: Ruuta: Rooma Klubi 50 Raport kui võimalike stsenaariumide ideede genereerimise lähtetekst. Piisab isegi kui Raporti sisukorra pinnalt sündivast edasi liikuda.
1h11min12sek: Aare: Globaalsed kategooriad vs Mu kohalik kruusatee tolmab
Ideede korje eri tasanditel ja eri tasandite jaoks lokaalsest kuni varivalitsuse/parlamendini.
1h19min: Agu: Rääkimise ja kuulamise oskus vajab harjumist ja harjutamist
1h21min: Valdo: Jeremy Rifkini „Töö lõpp“ on 20 aastat vana, aga tundub üha aktuaalsemaks muutuvat seoses tööstusrevolutsioonide (kolmandast räägib Rifkin, aga praegu juba neljandast Saksamaa näitel ja viiendast Jaapani näitel juttu!) kaasnähtustega . Rifkin pakkus siis juba välja, et nõrgeneva riigi ja rahvusvaheliste korporatsioonide hoolimatu turu tingimustes jõuab kätte kolmanda sektori, vabatahtlike ühenduste aeg.
1h25min21sek: Kaupo: Ärgitada kogukondlik koostöö käima, et kaoks hoiak, et alati on keegi üleval, kel rahakott ja võim.
1h26min: Ülar: Talgud kui koostöövorm, millegi praktilise tegemisel. Jututalgud on selle kõrvalprodukt. Kiired muutused maal on kaotanud traditsioonilise koostegutsemise endises mõttes: pole ühise meierei vajadust kohas, kus käiakse linnas tööl jms. Elutempo ka muutunud. Varem mõttetalgud 5 päeva, nüüd on 2 liiga pikk, et osalisi leida.
Ühisteema võiks olla see, mille riik on kaotamas, see on piirkondlik aspekt. Valitsus vaid valdkondlikkusega tegelev.
1h30min17sek: Ruuta: Lambike süttis! See on see tumeaine sfäär, mis keskvalitsuse nägemisvõimes puudub. Maakogu ja kihelkonna kogud on kutsutud selleks, et täita riigi täitmata või halvasti täidetud alad.
Näiteks kohalik transport, inimesest hooliv tervishoid ja hool, kohalik kultuuripiirkondlus
1h53min: Jõuti arusaamale, et tuleks nüüd edasi minna stsenaariumide väljapakkumise suunal. Enne 30.juunil-1.juulil toimuvat stsenaariumide töötuba saame kokku plaanilisel Talguakadeemia ajal 26.juunil , aga enne seda juba pakuvad kõik välja oma nägemusi, millised „Come On!“ sisukorras esindatud teemad peaksid saama stsenaariumide orientiirideks.

Ruuta postitus Maakogu FB-s
Ruuta Ruttas-Küttim‎Eesti Maakogu Asutav kogu 2018-eestvedajad
14. juuni •
SEE ÜRITUS JÄÄB ÄRA!

Huviliste jaoks jätan alles lingid stsenaariumidele, mille tegemises olen olnud osaline.
1. MAAELU ARENGUSTSENAARIUMID 2010:http://slidegur.com/doc/205823/eesti-maaelu-arengustsenaariumid-ja-poliitikasoovitused ;
2. KESKKONNASRATEEGIA 2007 (pikemalt saab lugeda "Suud Puhtaks" lehel viidatud tekstis, alates lk. 52) https://novaator.err.ee/679008/suud-puhtaks-ulevaade-eesti-keskkond-2030-milliste-valikute-ees-seisame
Ruuta Ruttas-Küttim Head maakogujad!
Vähese huvi tõttu jääb stsenaariumide tegemise üritus (30.juuni-1.juuli) ära.
.Aga ega seepärast Talguakadeemia istung ära jää! Suveajale kohaselt saame Skype´is ikka kokku teisipäeva, 26.juuni õhtul kell 21.30 ja jätkame 23. jaanuari akadeemias alustatud Rooma Klubi 50 raporti „Come on!“ kodustamist.
Tuletage see slaidiprogramm meelde ja jätkame sealt, kus pooleli jäime, st slaididega 25 – 56, alustades viimasest J
https://docs.google.com/presentation/d/1YmdDRnjfDJSgh7Ksa_ig_PBUzDblR8OsWWQxNyjHiWA/edit?usp=sharing

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele