TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

JUUNIKLUBI – NALJA JA TÕSIST

Go down

JUUNIKLUBI – NALJA JA TÕSIST Empty JUUNIKLUBI – NALJA JA TÕSIST

Postitamine  Valdo Teis Juun 16, 2015 3:30 pm

KES?
Agu, Ene-Silvia, Juss, Jüri, Margus, Marko, Mati, Valdo, Ülar.
KUS?
Talgujate  Vaba Mõtte Virtuaalklubis Skype´is
MILLAL?
9.juunil 2015 kell 21.02 -  23.10
MILLEST?
Sellest, et …
https://www.dropbox.com/s/r5j579fm0sch7i2/klubi9juuni15.wma?dl=0


1. …kaks  aastat  on juba klubiõhtuid peetud, palju mõtteid mõlgutatud, teemasid tõstatatud,  probleeme püstitatud,  turgatusi tärganud … edasi liikudes  jõutud tagasi  algsete  küsimuste juurde. Näide:  Esimesel klubiõhtul klubimeister Jussi tõstatatud KÄSITUSE JA KÄSITLUSE teema juurde jõudsime palju sisulisemal tasandil tagasi kahekümne teisel klubiõhtul.
2. … et igasugu tarkade ja keeruliste mõttekonstruktsioonide  vundamendiks,  kõige alumiseks  kihiks, millele kõik muu toetub, on meie ümbruskonnas kujunenud argiarusaamad (Jussi tees  ja Marguse täiendus))
3. …  kahe aasta jooksul  on klubi suutnud kujuneda  ja jääda vaba sõna Vabaduse väljakuks, st jäänud  avatuks, lahtiseks, tühjaks. Mitte hõivatuks mingi  paternalistliku õigesti mõtlemise õpetuse, kontseptsiooni, Sõna poolt.
(Vt. Margus Ott Sirbis http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c21-teadus/sonavabadus-on-vabaduse-sona/  )

4. …  mõtete liikumise, hargnemise, põimumise, kulgemise kõrval  on klubiõhtuil tajutav olnud lahe atmosfäär, õhustik, omapärane  hingus. Dao kõrval Tsi.  Li kõrval Qi. Võrkude kõrval Vood. M.Ott: Hingus (qi 氣) ja soonestik (li 理) on Hiina Songi ajastu (960–1279) konfutsiaanide kulgemisõpetuse (daoxue 道學) kaks põhilist mõistet. „Vabaduse sõnamine on kontaktis teda kandva hingusega, vungiga ning kui me laseme sellel olla ega tõrju seda välja, siis me hakkame taipama selle hinguse loomupäraseid liigendusi ehk soonestikku“.
5. … et sinu naljast  aru saamine ei ole naljaasi, vaid sõltub seltskonnast, aja(stu)st, kontekstist jms (Agu hüpotees)
6. … klubi kahe tegevusaasta helisalvestused, kirjatükid ja kajastused  väärivad  üht ühtset ülevaadet ja kokkuvõtvat kajastust … kui mitte  raamatu, siis  selle sisukorrana, kui mitte kirjatööna, siis  pikema  kõnena.( Marguse soov ja agu modifikatsioon)
7. …. klubi  kui valdavalt  „vanakeste jututuba“  on  sinna sattunud ja seal püsima jäänud  noortele  üks võimalus  lisaks omavanuste hulgas valitsevale  praktitsistlikule  ja suhteliselt pinnapealsele  „teeme kähku ära“  lähenemisele  saada  süüvivama ja  metatasandeid  hõlmava, pikaaegsel praktikal põhineva  käsitusviisi  kogemust.  (Marko seletus Agu pärimise peale)
8. …. võrokstel om üits triim …. üks naljalaul, mis ütleb palju rohkem  kui nois sõnus otse välja on öeldud ja mida Agu meelest   on hää kuulata (laulda? –V.R.) millal iganes, kus iganes ja kellega iganes
https://www.facebook.com/janno.ku/videos/10153327160844588/?pnref=story

Aga enne mõnest ülal loetletud punktist  pikema jutu tegemist paneksin paika ühe „nullpunkti“, mille suhtes  neid teisi paistab  põnev olevat vaatama hakata.
0. Klubimeistri uuendus
Olen unustanud  mainida, et  klubimeister Juss viis juba paar kuud tagasi  meie klubiõhtute  mängureeglitesse sisse väikese uuenduse -  alustada  kokkusaamist  anekdoodi või mõne muu vallatu loo jutustamisega. Ta tunnistas seejuures, et võttis   malli  Rotary klubist.
Jaanikuu klubiõhtu  kujunes  päris naljalembeseks ja luguderohkeks. Ehk ka seetõttu, et tegemist oli  sünnipäevaga – talgujate  Vaba Mõtte Virtuaalklubi sai  ju kaheaastaseks!
Anekdoote ja lugusid  räägiti  küll  helilooja  Sibeliusest, küll porutšik Rževskist, küll külmetavast jääkarupojast, küll  sellest, millest vene sõdur mõtleb telliskivi vaadates, küll   katastroofi ja õnnetuse erinevusest Armeenia raadio tõlgenduses.  Aga jutt pööras ka laiemasse vaatesse: probleemidele, mis võivad kerkida, kui mõistukõned,  anekdoodid  või kalambuuritsemine sattuvad  nö valesse seltskonda,  kultuurikeskkonda või aega.  
Enamasti  vaadatakse nalja kui  midagi  lõõgastavat,  lõbustavat, fanni, kergemeelset, meeltlahutavat. Tunnistatakse küll, et naljade oskuslikul sissepõimimisel  tõsistesse tegevustesse  võivad  need ladusamalt sujuda. Seega  kantakse nali samasse rubriiki  tootmisvõimlemise, sauna või teatri ühiskülastusega, ühislaulu ülesvõtmisega,  „jäämurdjatega“ (icebreaker) koolitustel, piltide  joonistamisega  tõsise jutu „illustreerimiseks“. Ehk mingi säärase mentaliteedi väljendusena, mida  Oleg Genisaretski  kirjeldas kui uusaja asiste  ja tõsiste  inimeste hoiakut kõigesse sellesse, mida need asised inimesed  on hakanud kultuuriks  pidama. Neil nimelt on kultuur see värk, mis kuulub kultuuriministeeriumi haldusalasse. Ja nende asjalike tegijate arvates   peakski säärane „tööjaotus“  kehtima jääma:  väärikam osa inimkonnast on see, kes tegeleb  tõeliste, tõsiste asjadega, kuid võimaldab  osale  tegelda ja tegeleb vahelduseks veidi  ka ise selle kergekaalulisema poolega.
Aga nali pole üldsegi mingi naljaasi. Üks kaalukamaid naljafilosoofe Ludwig Wittgenstein  (1889 – 1951) on kirja pannud sellised read:
D e r W i t z Da bin ich schon. Im Ernst, ich bin der Witz. Ich bins im Ernst, und doch als Spaß verkannt.
Nali:  No ja siin ma siis olen. Tõsiselt, ma olen nali. Ma olen seda tõsiselt, ometi võetakse mind ekslikult lõbuna.
Erinevalt enamikust filosoofidest, kes kannavad pidevalt hoolt selle eest, et nende töödest ei kaoks  tõsiseltvõetavuseks vajalik rangus, väitis Wittgenstein, et kogu filosoofia võiks koosneda naljadest.  Muide, ta oskas väga meisterlikult klassikalise muusika  suurteoseid  vilistada.
Seega Jussi uuendust täiesti tõsiselt hinnates on  talgujate jõudmine metafooride maailmast naljade maailma    sama suur arenguhüpe kui  üksikute sõnade ja  lühikeste lausete  moodustamiselt  lugude jutustamise tasemele jõudmine.  
Klubiõhtu kajastuse täisversiooni  võid lugeda Scribdist:
https://www.scribd.com/doc/268811563/TIIRUGA-TAGASI-EDASI
Oma kommentaare, arvamusi ja täiendusi saad teha Googledocsis:
https://docs.google.com/document/d/1LRuvXGkE3mJCsdj9wz0hUcuQa3LCTz13QDx2fTGFI_g/edit?usp=sharing

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele