TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VÄÄRTUSRUUMIKUJUNDUSE POOLE

Go down

VÄÄRTUSRUUMIKUJUNDUSE POOLE Empty VÄÄRTUSRUUMIKUJUNDUSE POOLE

Postitamine  Valdo Teis Märts 04, 2014 11:23 pm


Järgides küünlakuu klubis turgatanud metafooride keelele ülemineku üleskutset heidan selle „Väärtusruumikujunduse“ metafoori meie mõttevälja, hoides end meelega tagasi katsest seda kohe mõistena määratlema hakata.
Ka väldin arutluskäike, katseid samm-sammult välja tuua mingit „loogilist rida“, mis selle „liitsõnani“ viisid.
Küll arvan, et nende uute „mängureeglite“ raamides ( mitte alata kõigepealt kasutatavate mõistete määratlemisest) ei oleks ilus (!), kui metafoori teiste sekka heitja jätaks mänguväljale lisamata midagi oma inspiratsiooniallikaist.
Kõige enam ja juba pikemat aega mõjunud inspiratsiooniliseks „kruvikeerajaks“ on selle metafoori saamisel mulle olnud Jussi „tsurkimised“ , kus ta on „mõtteväljale“ kõrvale sättinud „tähendusvälja“ , keerates lisaks sellele veel mõtted „väljade“ juurest „ruumi“ poole.
Teiseks allikaks pean antud metafoori sünnil Vladislav Reduhini mitmedimensioonilisi /mitmemodaalseid kujundeid, kus ta tasapinnalised pildid, mis ju „geomeetriliselt“ vaid kahemõõtmelised on, on suutnud mitmemõõtmelisteks nõiduda, ka liikuma ja piiksuma panna.
Ja kolmandaks oluliseks allikaks sai Jüri G. tekstilõik , kus ta küünlakuu klubiõhtu dialoogist noppis välja seosed „mõtte“, „ tähenduse“ ja „väärtuse“ vahel (tähendusväli seostab mõttevälja meie väärtushinnangutega).
Kui „mõtte“ ja „tähenduse“ osas oli kujutluses justkui „selge pilt“ ees (mõlemad on „väljalised“), siis „väärtusega“ oli värk segane. Kas äkki siin polegi tegemist selle, Jussi poolt taga aetava „ruumilise suurusega“?
Siin tuligi meelde V.Reduhini 59 leheküljeline „pildiraamat“ 2012.aastast „VÕRK. Mitmealternatiivse valiku kontseptsioon“.
http://www.odn2.ru/index.php/biblioteka/54-seti/304-set-kontseptsiya-mnogoalternativnogo-vybora
Aga sealt avanenud pildist ja selle pinnalt tekkinud mõttevälgatustest saab lugeda Scribdist:
http://www.scribd.com/doc/210520070/VAARTUSRUUMIKUJUNDUSE-POOLE

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele