TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MARDIKUU MÕTTELÕNGU

Go down

MARDIKUU MÕTTELÕNGU Empty MARDIKUU MÕTTELÕNGU

Postitamine  Valdo Nelj Dets 05, 2013 9:22 pm


Seekord (12.novembril) „korrutati“ Talgujate klubiõhtul kõige kauem neid lõngu, millest tulevast mõttekangast kududa.
Jüri tõi teraselt välja tõiga, et talgud ja kangaspuudega kudumine kaks eri asja on. Tõsi ta on. Aga ka mõttetalguid iseloomustavad dialoogilised põimitused ( mida juba Juri Lotman rõhutas), mille mustrid kõige esmalt rühmatöödes end piltidena ja „kirjadena“ ilmutavad. Ja nende vahele käivad üldistungite „triibud“, mis küll esialgu kõrvuasetuvaist rühmade piltidest koosnevad, aga mida edasi, seda enam üksteisega läbi hakkavad põimuma.
Tuleb lausa tahtmine mõttetalgute rühmatöödele panna „uus-vana“ nimi – ISTJATSED. Nii kutsuti vanasti ühiseid käsitöötegemisi.
Mõttekangasteljed on heaks metafooriks just selles mõttes, et nad hoiavad mõttetegevuse protsessi koos, annavad sellele rütmi. Rühmatöö kui mõttetalgute põhivormi dünaamikas on eriti hästi vaadeldavad keeruliste süsteemide käitumisele iseloomulikud mustrid, olgu selleks kasvõi liikumine staatilisest olekust üha kiirenevasse ja alternatiividerikkamasse keerukuse tsooni ja sellele järgnev ettekande vormistamise faas, kus „süstik mänguväljal“ liigub tasakaalukuse poole tagasi, et viia tekkinud turgatused korrapärastatud visuaalsesse „presentatsiooni“ vormi (Vrd. taas J.Lotmani aktiivsuse perioodilise kõikumisega).
Rõõm oli tajuda, et meie mõtteruumi on tekkinud/ tekkimas „seisvate“, staatiliste „eluilmapiltide“ kõrvale ja asemele üha liikuvamad, dünaamilised kujundid. Klubimeister Juss märkis seda kui Rubiku kuubiku sarnase „erinevate külgede“ ettepööramise asemel kangakudumise tulekut. Mulle meenusid selle peale nelja aasta tagused päris staatilised puslede pildid , millega me ODI-5 virtuaalstuudios Kaunase puiesteel vastastikust täiendatavust illustreerisime.
Ene, Juss ja Margus võtsid mitmel korral ja mitmel moel „tekstiilsest vaatevinklist“ üles selle sügise Haridusihaluskerilaua käigu, tulemused ja õppetunnid. Ene avaldas oma kavatsuse võtta ehk juba järgmisel rotaatoril (vabandust, siis ehk juba kangaspuudel?) ette juba pikema aja jooksul enne „istjatseid“ üles seatud erinevatele teoreetilistele lõimelõngadele koekirjade põimimise. Aga juba paari päeva pärast on Agu ja Jüri Uurali noorte energeetikute kümnendal mõttemängul (ODI-10) orbiidile lennutamas täiesti uut internetirühma sugulasrahvuste ühendusest „Uralistika“.
Juba kolmandat klubiõhtut järjest põrgatas klubimeister Juss talgujate mõtteväljale Loovuse teema, üritades seda seekord tegevuslikku konteksti keerata. Ka seekord jäid reageeringud sellele võrgutuskatsele suhteliselt apaatseteks ampsatusteks ja trafaretseteks tõdemusteks. Mul hakkas selle peale õrnalt hargnema üks mõtteniidike Mõtlemise 3.0. ja Loovuse kokkupõimimisest. Sellele kolmandat tüüpi mõtlemise arutamisele pinnast ette valmistava referaadikese panen õige pea talgujate lugemislauale. Ehk on just jõulukuu klubiõhtu see parim aeg loojast, loomisest ja loovusest kõnelemiseks?


Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele