TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PÕIMITUSI PÕIMUKUUST

Go down

PÕIMITUSI PÕIMUKUUST Empty PÕIMITUSI PÕIMUKUUST

Postitamine  Valdo Püh Okt 06, 2013 1:26 am


Talgujate  põimukuuklubi oli  vast  eelnenuist  kõige rikkalikuma saagiga.  Kui muidugi saagiks arvata  mõtteivakeste hulka, mis seekord   salve pudenes.
Oli seekord   häid mõtteid  mõttevälja teemal, mis  mul  pikaks ajaks  uusi põrgatusi  põhjustasid.  Teatavat võõristust tekitanud mõttevälja remondi mõte  pani Jüri välja pakkuma  võimaluse nimetada  raudpulga magnetvälja  taastamist  reanimatsiooniks.  Siit liikus mul järgmistel päevadel mõte  IT vallas  juurdunud Reset`i  ja Reboot´i  juurde. Reboot omakorda  suunas mõtte  selle sõna  kasutusele filmimaailmas, kus ju selle all teatud viisil vanade filmide uusversioone  mõeldakse.  Siit  sain uuesti  mõtlemisainest selle üle, kuidas  ühe ja sama sõna kasutamine kord praktiliste kunstide, teinekord  aga kaunite kunstide  maailmas,  võib  avada silmad  millegi sellise nägemiseks , mis vaid ühe „professionaalse kretinismi“  piiratud vaateväljas pesitsedes  ilmaski ei avaneks.
Teine, samavõrd  mõtlemist ergastav  impulss tuli Mati tõstatatud ja Agu  täiendatud  küsimusest, kas ja kuidas  oleks mõeldav  talgujate  vanima osa (Mati  sõnastuses – penskarite)  osalus  sellistel  üritustel  nagu seda oli  Paides toimunud Arvamusfestival.  Agu  pidas selliseid  arutelusid mõttekaiks vaid siis, kui  neist  võtaksid osa ikka nii vanad kui noored.  Mis aga  ei taha eriti vedu võtta  Agu arvates seetõttu, et  vanakeste rütmid   jäävad noorele seltskonnale liiga aeglaseks.  Siin  liikus mõte edasi  selles suunas, et   kui tänapäevases keerukusilmas  saabub iga järgmine  bifurkatsiooniaeg 22% eelmisest kiiremini ,  siis  läheb asi ka noorte jaoks  pildi eeshoidmisega  raskeks.
Kolmas  mõttepõrgatuste  rida  sai alguse  Jüri  konspektist , mille ta oli kirja pannud  äsjasel  rahvusvahelisel pedagoogikakonverentsil , mis toimus ühes Norra väikelinnas.  Sellest  konspektist  mõjusid mulle eriti sugestiivsete märkidena need kohad, kus oli juttu  õppimisest (learning).  Ühest küljest  oli see justkui jätkuks  meie esimesel klubiõhtul  Viktoria algatatud  esseedele õppimisest. Teisalt  tuli selle konspektiga seoses   meelde  üks teine konverents -  mai keskel  Moskvas toimunud  süsteem-mõttetegevusliku (SMT) pedagoogika II  konverents,  millel  Isaak Frumin  tegi ettekande   learningu teemal .  Ene  oli sel konverentsil meie ettekandega  osalemas, mina aga  tudeerisin  Märdimetsas  mõnuledes  ettekannete teese, presentatsioone ja kuulasin audiofaile.  I.Frumini  ettekande lähteplatvormiks oli täiesti uue situatsiooni  kirjeldamine, mis on  seotud  selliste projektide käivitumisega, kus   interneti teel võib mingi kursuse  õppurite arv ulatuda sadadesse tuhandetesse ( 160 tuhat on juba olnud)  ja  iga õppija  tegevus  aine omandamisel on  võimalik  detailselt salvestada.  Et selle tohutu andmebaasiga  midagi mõistlikku peale hakata, on  vaja  metodoloogilist  baasi.  Frumin  viitas siinkohal  Davõdovile, aga  muidugi ka GP töödele, kus õppimine ja õpetamine  väga selgesti eristatud on.  https://www.dropbox.com/sh/zuiwvab46n425hj/gyEhcyALoQ/2013_05_14%201%20%D0%A4%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%BD%20%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%20%D0%9A%D0%BD%D1%8F%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BD.mp3
Isaak Frumin  tõi õppimise/learningu oluliste aspektidena  välja  aktiivsuse, individuaalse eripärasuse  ja   tegevuse  „iseseisvumise“ . Viimane, Frumini järgi, võtmeaspekt  seisnebki selles, et  õppija  struktureerib ise oma tegevust, läheb üle refleksiivese positsiooni ka õpetaja suhtes. (Vt ka Jussi juubelitalgu ettekande 8.slaidi : http://www.scribd.com/doc/141088685/JURI-PLINK-75 )  
Tänase, Õpetajate päeva  õhtut  sobibki ehk lõpetama  I.Frumini vastus  auditooriumist kõlanud  küsimusele, mis  selle lähenemise juures õppeprotsessile  uut on:  
KUI VAATAME  KLASSIKALISELT,ALUSTADES ÕPETAJAST, SIIS ON  TEGEVUSE TULEMUS ÕPETAJA TEGEVUSE PRODUKT. KUI ALUSTAME ÕPPIJAST, SIIS NII EI OLE.

Valdo

Postituste arv : 514
Join date : 16/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele