TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust

2 posters

Go down

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Empty Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust

Postitamine  agu Nelj Aug 13, 2009 4:40 am

Mitmel põhjusel olen jäänud jänni 25-juuli ürituse reflektsiooni tekstidega. Otsustasin siiski enne selle võla likvideerimist algatada kõrvalteema reflektsioon Talgujate IT-asjanduse käekäigust. Oletan, et siit tõuseb asju, mis on olulised 22. augusti ürituse heaks sujumiseks.

Talgujate WEB-ikeskkond on olemas 15. maist. Reflektsiooniks on kaks põhjust.
  • Lihtne põhjus on see, et foorumi tarkvarasse on projekteeritud 90 päeva raja - 90 päeva staatiliselt seisnud teemad kustutatakse automaatselt. St. - ebaoluline tekst võib rahus minna. 90 päeva staatiliselt seisnud oluline tekst on vaja välja kopeerida.
  • Teiseks - 25. juulist saadik saame ütelda, et meil on olemas reaalse mõttekoja kogemus koostöös seda toetava WEBi keskkonnaga. On olemas kogemus nende vormide kombineerimisel.


Tagasivaade
WEBikeskkonna tegemise kavatsusega arutluskiri läks võrku 7. mail, Struktuurist ja nimest arutlesime. Ruuta pakkus nime TALGUJAD.
Mina jäin toimetajaks, mulle jäi küllalt suur vabadus otsustamiseks.

Minu esialgne nägemus oli, et
* sätime kõik asjad käima kiiremas korras vabaltpakutavatel netiressurssidel;
* esialgu teha staatiline koduleht ja siis interaktiivne osa, (mulle meeldib interaktiivsetest foorum);
* oletasin, et meil kujuneb kohe suur osalejate ring ja aktiivsus, nii et probleemiks saab Talgugrupi taustaga kirjutajate eristamine teiste seast.

Tegelikult kujunes kõik vastupidiselt:
* tegelikuks eesmärgiks sai võetud materjalide koondamine meie mehe Jaan Pruulmanni haldusringi kuuluvasse serverisse, (doomen meso.ee) meie toetaja spetsialist Jaak Pruulmann.
* esialgu läks käima interaktiivne osa - talgujad.forum.co.ee. mille netiressursi tagamaa on meile tundmatu.
* aktiivseid liikmeid on endiselt kolm, nagu kolm kuud tagasi. Registeeritud liikmeid kokku ca 15.

Selliste ümberotsustamiste tõttu on mitmed asjad struktuuris ebaloogilised ja ripakil aga praeguse väikse aktiivsuse puhul pole tõsiseid häireid.
WEBi keskonna kandvaks osaks kujunes FOORUM.
FOORUMI struktuuri koostasin oma arusaamisele vastavalt Minu ettekujutus Talgujatest

Esialgu vormistasin nn asjalikud alafoorumid registeeritud liikmetele ja tegin külaliste jaoks harjutamise alafoorumid. Kui selgus, et külastajaid vähe, siis kustutasin külastajate alafoorumid ja tegin kõik avatuks.
Praegu on ainult talgujate enesetutvustuse alafoorum külaliste tekstidele suletud.

Praegu on staatiline netivärav talgujad.tartu.ee omameeste serveris aga interaktiivne talgujad.forum.co.ee mingil vabalt pakutaval teadmata taustaga pinnal. forum.co.ee on kenasti eestikeelse toega ja seni pole olnud meil suuri tõrkeid. elu ja äri on aga teatavasti muutlik, ei tea mis teadmata homne toob tundmatule foorumihaldajale.
Meil on juttu olnud interaktiivse osa ülekandmisest omale tuttavale-usutavale ressursile, uue tarkvara valikust, aga see valik eeldab suurt asjatundlikkust või pühendumust.

Elu käib foorumis.
Foorum püsib kolmel liikmel, Jüri Ginter pani üles esialgu omad valmis tekstid, Valdo ja mina (Agu) oleme nüüd oma tekste juurde teinud. Eriliselt oodatud on olnud kõik uued kirjutajad.
Minu arusaamise järgi on hetkel kommunikatsioonivõrk selline: Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Foorumiring

Mati, aktiivne võrgukirjutaja, on ajuti toonud "kolmele kännule" juurde värskeid tuuli, seletades MinuEesti asjadest ja püstitades Mõttetalgu arvutimängu idee, selle püstituse tõttu sai hinnatud üle Eesti mängutegijate maastik ja Talgujate liikumisvariandid selles suunas.

25.juuli ürituse reflektsioon oli tõesti hea kogemus. Valdo ja Jüri kandsid seda, mina jäin segavate asjade tõttu jänni. Natuke on mul veel mis ütelda veel sinna lahtrisse, üks tekst pooleli.
Hunt mõjus oma juurdetulekuga reflektsiooni värskelt ja ergutavalt. Niisama Toomas Ginter, Jüri ümberjutustuses.

Anonüümsest või avalikust esinemsest.
Talgujate WEBikeskoona jutu esimestel päevadel ma pidasin loomilikuks, et osalejad hakkavad esinema oma kodanikunimega, avalikult. Mõttetalgute protsessi edu eelduseks on osalejate kokkulepe, selles ei saa osaleda varjunimega. Aga kujunes nii, et mina ja Valdo - kaks kolmest põhitegijast - esineme eesnimega. Minul kujunes kuidagi märkamatult - esialgu katsetasin foorumit, tegin kiiresti oma eesnimega kasutaja, katsetuste käigus tekkis rida minu eesnimega allkirjastatud tekste ja kui foorum avalikuks astus, olin mu eesnimi juba mitme teksti juures.

Mati kirjutas kusagil - et anonüümsus on võrgusuhtluse eelis....
Hunt on üks nimi foorumis, mille seostamisega 25. juuli seltskonnas võib tulla raskusi.

Pärisanonüümne
Keegi X, kes postitas teksti netiflirdist.
Keegi X saatis provotseerivas sõnastuses teksti, netiflirdist. Tema osutatud lingid juhtisid mind üsna üllatavate asjadeni. Väikses Eestis on inimeste suhtumine netiflirti positiivsem kui Suurte keelte puhul. Võib oletada, virtuaalse ja reaalse suhtluse kombineerimisne väikeste vahemaade puhul on ladus ja loomulik. Tartlasel on tallinnasõit vähem ressurssinõudev kui Peterburist või Vladivostokist Moskvasse sõitmine. Selline logistiline loogika peaks olema Eestis mõttetalgute ja IT-vahendite kombineerimisel.

Viimati registeerus keegi nime all Lakrits. Postitas ainult viite ühele Eesti arvutimängu arenduslehele. Arvatavasti programmerimisvõimeline poiss. Ma saan aru, sellega on seotud üks RATE klubi. Kui päevakorda tõuseb WEBikeskkonna programmeerimine, siis võiks temaga kontakti võtta, uurida tema võimalusi.

Õige oleks Talgujate seltskonnas ikkagi reaalsete kodanikunimede kasutamine. Ma algatasin alafoorumi Talgujate enesetutvustuste jaoks.
Anonüümsed esinejate sõnumite puhul võiks võtta reegliks neid natuke uurida ja teadmiseks aga jätta sealsamas vastuseta.

Mõeldav on, et tekivad mõned delikaatse varjundiga alafoorumid, milleks inimesed lepivad reaalsel koosolekul kokku esineda virtuaalses suhtluses avalikkuse jaoks varjunimedega. On ju näiteks Anonüümsete Alkohoolikute seltsid, võimalik et töötud soovivad virtuaalses väitluses anonüümseks jääda.


Viimati muutis seda agu (Nelj Aug 13, 2009 3:11 pm). Kokku muudetud 1 kord

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Empty Virtuaalse mõttetalgu võimalikkusest

Postitamine  agu Nelj Aug 13, 2009 4:53 am

Positiivse kogemusena tõdeme
et meie kolmekesi Valdo, Jüri ja mina - oleme kolme kuu vältel teinud mõttetööd, mis oma kvaliteedilt on mõttetalgulikul tasemel.

Negatiivse poole pealt -
liitujate aktiivsus on loodetust väiksem. Õieti polegi teist. Seejuures on esmapilgul üllatav kogemus, et liitumisaktiivsus ei tõusnud ka pärast edukat ja rohke osavõtuga 25. juuli üritust.

Kogeme, et nn küpses seltskonnas on IT-vahenditega talgulik mõttetöö võimalik. Meie 3 mehe 3 kuu kogemus näitab seda.
Aga
IT (praeguste) vahenditega ei toimu seda uusi inimesi juurdeliitvat, sisseimavat protsessi, mis mõttetalgutel olemas.

Kinnitus mujalt
Jekaterinburgis tegutseva ODI seltskonna materjalidest. http://odi.my1.ru/forum/17-15-1
Lugegem seal kõige viimast, grupi "Druzja" kokkuvõtet, postitanud Богнер Елена. Siia kopeerin kaks lauset:
1. Виртуальная игра возможна!
------
3.3 - в виртуальной в игре не приживаются непосвященные, т. е. реально в виртуальной игре участвуют только игроки, прошедшие через традиционные игры, более того, только принимавшие участие в подготовке этой игры;
Need venelased väidavad sama, mida meie oleme kogenud sel suvel.

Miks ei võimalda virtuaalne keskkond uutel sisuliselt sisse tulla?
Ma püüan kujutada kogemustega talguja ja juurdetulija olukorda virtuaalses mõttetalgus.
Kogemustega ja konkreetset IT-üritust ehitanud osaleja valdab olukorda umbes nii nagu hea maletaja pimesi mängides, tal on malelaud koos kogu loogika ja mänguloo ja seisuga peas. Iga käigu (uue talguteksti) puhul asetub see kõigi seoste sisse.

Juurdetulija satub meie foorumisse tulles olukorda, nagu maleõpilane, kel võimalik jälgida malelauda ainult läbi kitsa pilu, millest vaid kümnendik osa maleruudustikust ja malenditest näha on.
Teisisõnu - praeguse tarkvara puhul jääb juurdetulija selleks elevandiuudistajaks, kes saab katsuda vaid osa - kas saba või lonti.

Konkreetselt.
Meie foorumis on hetkel 204 postitust.
Neist 19 e. 10% on portaalis lühikirjetena nähtavad. Uustulnuk näeb esialgu vaid neid ja edasi eksleb 204 postituse seas juhuslikult.
Aga maleõpilane näeb kohe alguses kõiki 64 ruutu ja kõiki malendeid. Kas võiks loota maleõpinguis edu, kui algaja näeks ainult 10% malelauast, so 6 ruutu?


Nõuded tarkvara arendamiseks.

Edukamaks talgu virtuaalse osa läbiviimiseks on vaja teistmoodi tarkvara, sellist mis võimaldaks osalejaid , olukorda ja protsessi - paljudimensionaalselt, holistlikult näha. Peaks võimaldama saada ülevaadet osalejate taustast,motivatsioonidest, protsessidest osalejate vahel jne.
Rohkem informatsiooni, rohkem tasemeid on vaja esitada ühel ekraanipildil.
Osa infomärke peaks tarkvara genereerima iautomaatselt, osa peaks saama seada käsitsi.
Ühe ekraanipildi eeskujuks võiks võtta kas või selle, mis siin eespool pakutud.


Viimati muutis seda agu (Nelj Aug 13, 2009 3:08 pm). Kokku muudetud 1 kord

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Empty Re: Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust

Postitamine  Jüri Ginter Nelj Aug 13, 2009 1:31 pm

Peaksime uurima, mis takistab teistel osalemast. Mul on kaks hüpoteesi: foorumi materjalid ei ole neile ülevaatlikud ning harjumatus oma nime all foorumis osaleda. Võiksime seda Tallinnas küsida. Samas olen nõus vene kolleegide järeldustega. Seega peaksime kaasama rohkem inimesi ettevalmistustesse,
90 päeva tähtaeg jääb mulle arusaamatuks, osa tekste on püsiva väärtusega (lugesin just eile maikuus foorumisse pandud tekste) ning nad peaksid jääma kodulehele.

Jüri Ginter

Postituste arv : 289
Join date : 20/05/2009

Tagasi üles Go down

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Empty Re: Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust

Postitamine  agu Reede Aug 14, 2009 4:56 am

Ma sain vist selle teksti kustutusfunktsiooni 90 päevase passiivsusperioodi järel välja lülitatud.javascript:emoticonp('Smile')

Tekstide hoolikam toimetamine või disainimine peaks mõjuna hästi küll. Kas oleks võimalik mingid reeglid või soovitused?
Olen mõtelnud kahte soovitust. 1) Püüda vältida naljatamist ja muud topeltkoodi, mid võib eksitada. 2) Netiteksti selgust saab suurendada emotikumide abil. Võib olla saab valida ja kokkuleppida Mõttetalgu tekstide funktsioonide rõhutamiseks, väljatoomiseks kindlad emotikumid või vigurnäod.
Samas on mul kaks kahtlust, et tekstide lihvimine palju aitab. Esiteks tunnen ma, et minu enda tekstid nõuaks esmajoones paremat sättimist, esitamist. Aga ma ei julge lubada, et ses osas mul lähemas tulevikus palju arengut toimub. Mul on oma tekstivigade pärast olnud päris palju pahandust. Mul on nagu mingi kanapimedus - ei suuda märgata oma tekstivigu või konarusi varem kui paari päevaselt distantsilt.
Teiseks - tekstide seadmine nõuab kõigilt inimestelt suhteliselt palju aega, ma arvan. Kui hakata rõhutama tekstiseadmise nõudmisi, siis kasvab ajakulu veelgi. Inimeste enesetsensuur kasvab, tekstide hulk väheneb veelgi.

Ma arvan, et me oleme foorumi kasutusvõimaluste piiri lähedal, mõttetalgute jaoks. Arvan, et foorum on parem kui mailiring või list aga reaalse talguruumiga võrreldes ikka kitsendav, nagu läbi lukuaugu piilumine. Sobivamat tarkvara oleks vaja.

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust Empty Re: Reflektsioon IT-keskkonna esimesest kolmest kuust

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele