TALGUJAD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Võrokeste Mõtlõmistiatri Harglas, suveülikoolis

Go down

Võrokeste Mõtlõmistiatri Harglas, suveülikoolis  Empty Võrokeste Mõtlõmistiatri Harglas, suveülikoolis

Postitamine  agu Kolm Aug 22, 2012 6:48 pm


Transensusteatri teemast ja muust Talgujate eeskujust küpses võrokeste suveülikooli jaoks Harglas 10-12.augustil nn Mõtlõmistiatri algatus. Mina olin Võro Seltsi esindajana algataja rollis, kaasa tegid Kadi - Pikakannu Kooli Arenguseseltsist, Alvar - haanimiis, Riho - Võru judoklubi REI judotreener, judoteatri kogemusega.
Ettevalmistavaid kohtumisi sai peetud alates märtsi kuust. Eelnevatel kogemustel ilmutasid kõik osalised suurt huvi ja mängulusti.

Augusti esimesel nädalal kerkis ettevõtmist pingestama kaks momenti.
Kadil kuhjus korralik stress Pikakannu kooli ümberkorraldamise pikast protsessist ja suveülikooli päevadega langes kokku ka väga tähtis korraldustegevus tema koolis.
Teiseks selgus Rihol keerulisi asjaolusid.Tema oli parasjagu treeneriks mitmenädalases judolaagris 30 km kaugusel Lätimaal, ja lootis suveülikooli ajaks vabu päevi või vähemalt tunde saada. Tegelikult ta ei saanud laagrist ära tulla.

Suveülikooli kavas oli mõtlemis teatrile jäetud 5 etteastet (MT1-MT5), pikkusega 5 kuni 10 min, kolme päeva jooksul
10-12 augustil kujunes Mõtlõmistiatri tegevus Taheva vallas, Harglas järgnevalt.
Kirjavahetuses vallavanema Monikaga püstitus mure vallakogukonna elujõu ja noorte maale jäämise ja tulemise pärast.
MT1 (esimene ülesastumine) suveülikooli avamisel oli Alvari kanda. Mina ja Kadi seisime ka rahva ees, Alvar pidas meid tutvustava maamehesoolase lühikese Mõtlõmistiatrit tutvustava kõne. Suveülikooli korraldajad katkestasid kõne ajapuudus. Teadvustus rahvale siiski toimis, nii selgus hilisematest juttudest.

MT2 ettevalmistamine toimus rühmatööna, seni kui rahvas loengid kuulas, aega umbes 4 tundi. Rükmas olime kolmekesi, lisaks mitu lühiajalist läbikäijat. Teemateljeks vallavanema pakutud kogukonna elujõu probleem.
Rühmatöö kujunes küllalt hüplevaks. Mina omasin mõnigast rühmatöö kogemust Talgujatelt, Kadi ja Alvar esindasid näitlejatemperamenti ja nende huvi koondus ikka ja jälle ülesastumisele, millega lõpuks rahva ette tuleb minna. Lõpuks kujunes meil TV reportaazi stiilis 7 minutine ülesastumine, mille ilma läbiproovimata kolmekesi ette kandsime. Kadi esines reporterina, mina ja Alvar esinesime kogukonnaprobleemide asjatundjana. Kadi esitas veel reportaaze katkestavaid reklaamiklippe - kõndis kogukonna arenguaspekte problematiseerivate plakatitega saalis rahva seas. Publiku tagasisidest võis hiljem aru saada ühe osa mõistmatust ja teise osa huvi ja tähelepanutõusu meie väljöeldud intriigide vastu.

Teisel päeval pidi Kadi ära minema oma kooli tähtsatele üritustele.
MT3 etteasteks pakkus Egge, kultuuripoliitika uurija oma lühikest kõnet kogukonna kujunemise ja regionaalpoliitika teemal. Meie esinemisaja kättejõudes oli publik ja korraldajad parasjagu väsinud ja moderaator unustas meid ära, laskis rahva lõunale. Lõunasaalis sai siis kutsutud huvilisi lõunajärgsele välkloengule, söögisaali lähedal. Kogunes umbes 30 inimest. Egge lühikest juttu forseeris jälle ajahäda, rahvast kutsuti ekskursioonile. Võis oletada, et kogunenud 30 inimest olid siiski teemast huvitatud. Üks kuulaja kommenteeris Egge kõnet äratundmisrõõmuga, hiljutiste venemaa reisi kogemuste põhjal.

MT4 etteaste teise päeva õhtul, pärast õhtusööki, kohaliku rahva näidendi järel valmistasime ette Alvariga, ette kandsin mina. Ettekande aluseks oli plakat mõtlemistiatri sünergia arengukujutusega. Tegijate kolm fookust - 1.Kõige suurem tähtsus Pikakannu kool, mille loomine samal tunnil toimub. 2.Haanimeeste kogemus. 3.Judoteatri kogemus, (mis Harglas selgelt ei avaldugi).

MT5 jaoks Suveülikooli lõpetamise ajal valmistasime ette loitsu (tegelikult laulu) Pikakannu kooli õnnistuseks. Eestlauljaks saime suure lauljakogemusega Urmase. Sissejuhatuseks püüdsin ma intrigeerida lühidalt kogukonna tugevdamise sünergilistest võtetest, Harglas kogetuga ja Talgujate vaimus.
Ühislaul kõlas selliselt:
http://werro.wikispaces.com/file/detail/pikakannu_laul.mp3

Kokkuvõtvalt
Loenguseeriaga paraleelselt, "tagatarõ mõtlõmistiatrit" arendades osutus oodatust keerulisemaks end loengupublikule mõistetavaks teha. Pikakannu koolile fokuseerides suutsime oma tegevuse siiski veenvaks kujundada.
Küllalt huvitav teemabukett jäi eelseisvateks nädalateks, reflekssiooniks ja arendamiseks. Buketis Pikakannu-Taheva Vald- Haani-Võro _Selts.

agu

Postituste arv : 386
Join date : 16/05/2009
Asukoht : Tartu

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele