Refleksioon ja tagasiside

Go down

Refleksioon ja tagasiside Empty Refleksioon ja tagasiside

Postitamine  Jüri Ginter on Püh Veeb 07, 2010 3:26 pm

Tagasisidestatud koostöö juhtmõtted
SÜNERGEETILISE REFLEKSIOONI TEESID
Jüri Ginter
________________________________________
1. Maailm muutub järjest keerulisemaks:
-- suureneb seoste arv erinevate inimeste, piirkondade ja riikide vahel;
-- senised struktuurid lagunevad uuteks (riikide asemel rahvusvahelised organisatsioonid ja korporatsioonid), tekivad üha uued nähtused ja ühiskondlikud grupid oma spetsiifiliste/eripäraste joontega;
-- suureneb senise ajaloo maht ning selle läbitunnetamise aste (s.o. refleksioon, tagasiside).

2. Konkreetse tuleviku ennustamine on lootusetu ja kahjulik tegevus, sest:
-- uskudes ennustustesse, jääme passiivselt ootama nende täitumist või tegutseme ühes kindlas suunas;
-- ennustus ei saa arvestada uute nähtuste tekkimisega, mis ei ole senise liikumise suuna/trajektoori pikendus.

3. Igasugused katsed mingist süsteemist, õpetusest/doktriinist või aatest lähtudes loomulikku arengut mõjutada (võrdselt nii arengu ennustamise kui ka pidurdamise katsed) kiirendavad muudatusi teistes valdkondades, rikuvad terviku kooskõla/harmoonia.

4. Inimese kui loodusliku ja ühiskondliku olendi muutumise võimalused on piiratud, seetõttu mõjub muudatuste liigne kiirenemine keskkonnas talle destruktiivselt.

5. Üha kiiremini muutuvas maailmas ja suurenevas informatsioonihulgas ei ole inimesel aega põhjalikult läbi mõtelda oma tegevust ning küsida nõu targematelt (need ei tunne tema olukorda). Otsustamisel tuleb arvestada, et määramatuse aste pidevalt suureneb.

6. Tähtsaimaks ülesandeks on inimese tegutsemisvõimelisena hoidmine, avatuse suurendamine maailmas toimuvatele muutustele. Selleks tuleb teda hoida pidevalt maailma arengu sees, teadvustada talle tema olukord, et ta suudaks esimesel vajadusel kohe tegutseda.

7. Liigne arutamine ning otsustamisega venitamine on võrdne pidevalt valesti tegutsemisega (ka huupi tegutsedes võib vastu võtta õigeid otsustusi).

8. Tagasisidestatud koostöö (sünergeetiline refleksioon) aitab osavõtjatel hoida end pidevas tegutsemisvalmiduses ning vältida ootamatuid raskusi/ šokki, kui areng ei kulgenud prognoositud (loe: "soovitud") suunas.

9. Tagasisidestatud koostöö (sünergeetiline refleksioon) toimub konkreetses aegruumis, antud kultuuri tingimustes, kindlate kokkulepete alusel, mis muudavad arutelu kindlapiirilisemaks/konstruktiivsemaks.

10. Eile õige olnud seisukoht ei pruugi täna enam õige olla. Kuna elu on liikumisega lahutamatult seotud, siis võib võetud seisukohast aru saada vaid arvestades aega ja kohta, milles olles seisukoht võetud on.

Jüri Ginter

Postituste arv : 289
Join date : 20/05/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele